Děti vylepšovaly les na Libavé
30. 5. 2016
V pátek 13. května vyrazily čtyři desítky dětí ze základky v Obecnici na poznávací výlet po Brdech. Průvodce jim dělal vedoucí místní lesní správy a milovník brdské historie Václav Pernegr.
Školáci z Obecnice měli na průvodce skutečně štěstí. Pokud se chcete o středních Brdech něco dozvědět a máte zájem i o jejich historii, experty jako je Václav Pernegr, vedoucí lesní správy Vojenských lesů a statků Obecnice, spočítáte na prstech jedné ruky. Jeho místopisné vycházky v půli května se zúčastnilo 40 dětí z 5., 6. a 7. třídy ZŠ Obecnice. Sraz byl v 8 hodin před lesní správou, kde školáci nastoupili do autobusu a vyrazili na první místo exkurze, kterým byl vodní hamr na Dobřívě. „Po cestě na hamr se děti dozvěděly spoustu zajímavostí o Brdech a o místech, kterými jsme projížděli. Od změny vojenského újezdu v CHKO, přes informace čím zalesňujeme paseky, až po původ názvu obce Strašice a Dobřív,“ uvedla lesní pedagožka Petra Večeřová.
Na Hamru se školáci dozvěděli zajímavosti z historie, např. o zvonu, který se nachází v kovárně. Ten sloužil k upozornění ostatních kovářů, že některý z kovářů šel pro rozžhavené železo, nebo že v roce 1353 nechal Karel IV. hamr vypálit. Kovář dětem ukázal, jak se vyrábí kované hřebíky, jaký je rozdíl mezi sériovou výrobou za studena a ruční výrobou kováním. Na závěr je jako bonus čekal rychlý kurz kovářského řemesla.
U nedalekého domu s šindelovou střechou Václav Pernegr vysvětlil všem rozdíl mezi střechou ze šindelů a z došek.
Druhá zastávka byla u Padrťských rybníků. Než sem ale školáci dorazili, dozvěděli se cestou, že se na Mirošově těžilo uhlí, jaký je význam bezlesí, procentuální zastoupení jedle a proč je tak nízké.
Na Padrti je pak čekal výklad o rybnících, hospodaření na nich i o říčce Klabavě, která z nich vytéká. I během svačiny se přítomní dozvěděli něco o živočiších, kteří zde žijí.
Pak děti čekal dub letní, významný strom VLS. „Po cestě jsme viděli douglasky, děti si mohli vyzkoušet jejich citronovou vůni a popsali jsme si, podle čeho poznáme šišku douglasky. Když jsme došli k významnému stromu, pan Pernegr vysvětlil dětem, že takto jsou označené stromy, které jsou považovány za hodnotné stromy a to z hlediska krajinářského nebo významného svým tvarem a velikostí nebo stromy, které jsou druhově významné, přičemž u každého takového stromu je cedule, která významný strom označuje a je na ní logo VLS se základními parametry stromu,“ popsala Petra Večeřová.
Přes kamenné moře došli malí brdští badatelé na Čákovu vyhlídku, ze které lze při dobré viditelnosti dohlédnout až na šumavský Boubín. Na jednom ze stromů je umístěna krabička s návštěvní knihou, kam se děti mohly podepsat.
Pak čekal žáky druhý nejvyšší vrchol Brd, Praha, kde dostali informace o významu meteorologického radaru, který je zde umístěn.
A cestou zpět do Obecnice je čekala poslední zastávka na přehradě Písky.