Den Země u VLS na Šumavě: Cestou lesů od semenáčku po mýtní les

S vývojem lesa od semenáčku po mýtní les, ale i s pracemi, které s tím souvisí, se v rámci tradičních oslav Dne Země seznámili 22. dubna žáci druhého stupně ZŠ Horní Plané.

Na netradičním pojetí tradičních celosvětových oslav ohleduplného chování k životnímu prostředí se dohodl s vedením šumavské základky lesní pedagog místní divize Jiří Flíček. Vedle vývoje lesa se díky připravenému programu žáci šestých až devátých ročníků při procházce seznámili také se základy ekologie lesa.

Speciálního programu lesní pedagogiky se na Českokrumlovsku zúčastnilo v pátek 22. dubna celkem 90 žáků. Na jejím zajištění se pak podíleli společně s lesním pedagogem Jiřím Flíčkem pracovníci lesních správ, správy služeb z místní divize Vojenských lesů a statků, střediska školek VLS, ale i ochranáři ze správy CHKO Šumava.

Exkurze ve školkách prošesťáky

Žáci šestých třídy byli na exkurzi v Lesní školce Nová Pec. Na vlastní oči se mohli přesvědčit o složité cestě smrku, ale i ostatních dřevin, od semínek po výsadby schopnou sazenici. Každý si odnesl na památku svůj malý semenáček zasazenýv kelímku k dopěstování domů.

Bezejmeník chobotnicový?

Sedmáci společně s pracovníkem VLS a šumavským ochranářem přírody při procházce lesem pronikali do složitostí vzájemných vazeb rostlin, hmyzu a živočichů v lese. Určovali společně druhy dřevin a rostlin. Pro zpestření stavěli z toho, co během vycházky našli, imaginární stromy s vlastním pojmenováním, jako například bezejmeník chobotnicový, antiplodus šišák, vlasáč malý, dlouhán kamenný či ančamončík.

Osmáci sázeli stromky

Žáci osmých ročníků se učili sázet lesní stromky. Poznali na vlastní kůži těžkou práci při obnově lesa a každý si vysadil „ten svůj strom.“ Kromě toho vyslechli i výklad o péči o vysazené stromky v prvních letech života.

Exkurze na manipulačním skladu

Nejstarší ročníky čekal výklad i praktická ukázka druhování dříví na manipulačním skladě v Polečnici. Pracovníci VLS jim objasnili zužitkování dřevní hmoty do různých druhů sortimentů. Od těch méně kvalitních, jako je palivo a vláknina na chemické zpracování, až po pilařskou kulatinu a cenné sortimenty na výrobu hudebních nástrojů. Velký zájem byl také o používanou mechanizaci, jako jsou čelní nakladače a motorové pily. Nové pro žáky byly různé druhy měření dřevní hmoty.

Každá skupina žáků si tak odnesla ze Dne Země svůj díl znalostí a dovedností souvisejících s šumavskými lesy, v jejichž epicentru žijí. „Všichni věříme, že to, co jsme pro děti připravili, v nich něco zanechalo. Alespoň to, že práce lesníka a všech co v lese pracují, je velice těžké a zodpovědné povolání. Snad žáci pochopili, co úsilí stojí, aby z malé sazenice vyrostl 120 letý strom, který může člověk zužitkovat,“ uzavřel za organizátory lesní pedagog VLS Jiří Flíček.