Brdské stromsázení 2024

Pojďte to s námi změnit strukturu lesa a udělat brdskou krajinu pestřejší a stabilnější. Přijďte si zasadit stromy, které budou Vaší stopou v krajině. Stopou, k níž se můžete vy i vaše děti či vnuci vracet.
Třetí ročník Brdského stromsázení bude zaměřen na počáteční fázi přeměny smrkových monokultur na bohatě prostorově a druhově strukturované lesní porosty.
V letošním roce 2024 bude stromsázení spojeno s projektem LIFE Adapt Brdy a budete tak moci přispět k přeměně lesů výsadbou bukových sazenic. Více informací zde.

PROČ LOKALITA VELCÍ NA JINECKU?
Po druhé světové válce zmizela v důsledku rozšiřování vojenského újezdu z mapy Brd šestice obcí. Padrť, Přední a Zadní Záběhlá, Kolvín či Hrachoviště - názvy, které byly pro řadu lidí kdysi domovem, jsou dnes už jen místopisné názvy přírodních lokalit. A také šestice lip srdčitých, které zde v roce 2020 Vojenské lesy a statky vysadily. Osadu Velcí na mapě Brd stále naleznete jako součást obce Jince, stávající stavení v těsném sousedství posádkového cvičiště však leží převážně v sousedství původní vesnice, která se nacházela až za hranicí výcvikového prostoru. Ještě za první republiky zde v pětašedesáti staveních žilo na 380 obyvatel. Když se v roce 1951 rozšiřoval vojenský výcvikový prostor bylo rozhodnuto, že tato vesnice bude srovnána se zemí. A to i přes to, že po válce zde začala rozsáhlá modernizace, v rámci které byl do obce zaveden mimo jiné i telefon a zřízen obecní rozhlas.

Již během prvního ročníku Brdského stromsázení jsme si výsadbou ovocných stromů připomínali bývalá brdská sídla Padrť, a Přední i Zadní Záběhlou. Letos si proto připomeneme historii obce Velcí...

Pomozte nám a přijďte 14. září do Jinců na Brdské stromsázení!
Podívejte se do míst, která byla pro veřejnost dlouho uzavřena. Zasaďte si se svými blízkými vlastní strom, uložte polohu do mobilního telefonu, a pokud chcete, zanechejte na připravených tabulkách vzkaz příštím generacím.

Vracejte se a pozorujte, jak roste s vašimi dětmi či vnuky.

A nejen na to se můžete těšit na Brdském stromsázení!
Spolu s ostatními státními podniky z rezortu Ministerstva obrany jsme pro Vás připravili nezapomenutelný celodenní program pro celou rodinu.

Uvidíte, jak se na dálku řídí robotické vozidlo z Vojenského opravárenského podniku. Utáhne více jak jednu tunu, umí kráčet po schodech a samo se vyhýbat překážkám a orientovat v prostoru… tentokrát s nákladem sazenic stromů.

Prohlédnete si zblízka nejnovější vybavení jineckých dělostřelců.

Nová aplikace Vojenských lesů a statků Divočina v srdci Česka, kterou si stáhnete přímo na místě, Vás společně s virtuálním průvodcem, Lesníkem nové generace, provede na kole či pěšky místy, jež jsou spojená s vojenskou historií, a nabídne tak úplně jiný pohled na Brdy.

Prostřednictvím aplikace S NÁMI VÁM ZVĚŘ NEUTEČE pohladíte jelena, zubra, lišku či sovu. Se zvířaty se vyfotografujte a zážitek přímo z akce můžete sdílet s přáteli. Nejnápaditější fotku navečer odměníme hezkými dárky od VLS i resortních státních podniků.

Malí i velcí se mohou těšit na pestrý program připravený přímo pro tento den našimi lesními pedagogy, kteří se do Brd sjedou z celé republiky. Pro účastníky Stromsázení si připravili plno her, soutěží a vědomostních kvízů.

Moderní technologie ve vědě a výzkumu Vám představí Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze. Ta se představí se svým telemetrickým obojkem a speciálním bezpilotním dronem s laserovým skenerem.

U každého stanoviště dostanete razítko a všichni, kteří jimi projdou, dostanou malý dárek.

Program Stromsázení budeme průběžně doplňovat na www.vls.cz a podnikových sociálních sítích.

PROGRAM BRDSKÉHO STROMSÁZENÍ 2024

Divadélko pro děti

Autogramiáda sportovců z Dukly

Ukázky vojenské techniky a výstroje

Besedy s lidmi z Brd o Brdech

Soutěže pro děti

Opékání špekáčků

  • Název Velcí dnes označuje přírodní lokalitu u Jinců, kterou vede hranice posádkového cvičiště v Brdech. Ještě po druhé světové válce toto jméno představovalo pro 380 obyvatel Brd domov. Většina z pětašedesáti stavení vesnice Velcí se nacházela až za hranicí výcvikového prostoru. Obec pod Brdy vznikla během středověké kolonizace a zanikla společně s Padrtěmi, Záběhlou, Kolvínem a Hrachovištěm, když se v roce 1951 rozšiřoval vojenský výcvikový prostor. A to i přesto, že po válce zde začala rozsáhlá modernizace, v rámci které byl do obce zaveden mimo jiné i telefon a zřízen obecní rozhlas.
  • Po Zadní Záběhlé, v jejíž lokalitě probíhal první ročník Brdského stromsázení v loňském roce, tak bude Velcí další zaniklou obcí, kterou výsadba ovocných stromů bude připomínat.
  • HLAVNÍ PROGRAM Velcí (mapa ročníku 2024 zde)

Dobrou náladu, pevné obutí, pláštěnky proti případnému dešti, svého psího kamaráda a případně jízdní kola, neboť Brdské stromsázení lze spojit s krásným cyklovýletem. Sazenice a potřebné nářadí dostanete v místě výsadby. Na Velcí se budou také prodávat místní buřty na oheň a speciality z brdské zvěřiny

Samotné sázení stromů se odehraje v lokalitě zaniklé obce Velcí v těsném sousedství Posádkového cvičiště Jince a Mlýnského rybníku u Jinců. Zde proběhne samotné sázení i doprovodný program.

AUTEM: HLAVNÍ PARKOVIŠTĚ BRDSKÉHO STROMSÁZENÍ

Parkoviště jsme umístili do lokality bezprostřední blízkosti akce u Ohrazenického potoka. Příjezd k němu vede z Jinců ulicí Jana Žižky.

NA KOLE:

od páteřní brdské cyklotrasy 315 odbočit v Ohrazenicích na Velcí (cca 1 km)

VLAKEM:

Z železniční stanice Jince cca 2 kilometry pěšky nebo kyvadlovou dopravou, která bude navazovat jak na spoje od Prahy a Zdic, tak i od Příbrami mezi časy příjezdu 8.21 a 12.21 v daný den. Mikrobusy kyvadlové dopravy budou označeny logem Brdského stromsázení a doprava je zdarma.

PROČ VYSAZOVAT JABLONĚ, HRUŠNĚ A TŘEŠNĚ PODÉL CEST, ALE I V LESE?

Za posledních třicet let se rozloha ovocných sadů v České republice snížila o třetinu. Z krajiny zmizelo deset milionů ovocných stromů. Vojenské lesy a statky jsou si, stejně jako naši předkové, dobře vědomé, že ovocné aleje a sady do naší přírody neodmyslitelně patří.

Vnímáme krajinu jako celek. Proto chceme společně s Vámi obnovovat mozaiku lesů, pastvin, sadů a alejí a udělat přírodu, o kterou se již 95 let svědomitě staráme, co nejvíce pestrou, stabilnější a odolnější vůči změnám klimatu, ale i krásnější a, s trochou nadsázky, také chutnější.

PROČ?

Protože do české krajiny prostě patří a mají v ní nezastupitelné místo, což už věděli naši předkové, kteří je vysazovali. Protože jsou domovem hmyzu a menších ptáků, kteří jsou v jejich korunách doma. Protože stabilizují ekosystém celé krajiny, pomáhají zadržovat vodu a působí proti půdní erozi. Protože v mnoha místech bez nich v lesích vzniká „potravní poušť“, v níž drobným i těm větším živočichům chybí nejen jejich plody, ale také větvičky, listy a semínka. Ale také proto, že ovocné aleje podél cest poskytují stín všem pocestným a v sezóně osvěžující plody.

Už Marie Terezie nechávala podél vojenských cvičišť v co největších počtech vysazovat ovocné stromy, neboť správně uváděla, že sady a aleje jabloní, hrušní či třešní „skýtají cvičícím či přesunuvším se vojskům i pocestným pohlazení po žaludku a duši…“

CO JSME SÁZELI?

Bezlesí v lokalitě bývalé obce Velcí tak olemovaly stovky ovocných stromů. Jejich plody mají v oblibě ptáci. V korunách najde domov spousta drobných živočichů. Ovocné dřeviny tak zvýší biodiverzitu, plní meliorační funkci a celkově přispívají k malebnosti lesa a porostních okrajů. (obzvláště v podzimním období).

Premiérový ročník Brdského stromsázení na Padrťských pláních přilákal do středočeského pohoří davy zájemců. Přes tři tisíce lidí přišly v sobotu 17. září 2022 do srdce unikátní přírodní oblasti Brdy vysadit třešně, jabloně a švestky. V prakticky neustávajícím dešti proudily na Padrťské pláně vloni od desáté hodiny až do čtyř odpoledne davy lidí, kteří chtěli zanechat budoucím generacím vzkaz v podobě ovocného stromu zasazeného v srdci této unikátní přírodní lokality. Výsadbou ovocných stromů s veřejností zde Vojenské lesy a statky symbolicky představovaly svou vizi přírodě blízkého hospodaření v této oblasti, v rámci kterého v největším pohoří na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje vzniknou druhově pestré lesy, v nichž budou zastoupeny také lesní odrůdy ovocných stromů.

Hlavní alej dobrovolníci vysadily podél Altánské cesty v lokalitě zaniklé obce Přední Záběhlá. Zde také probíhal doprovodný program, který zahrnoval lesní pedagogiku pro děti, pohádkové divadélko, besedu Lukáše Langmajera s polárníkem Petrem Horkým či trial show mistra světa Martina Šimůnka. V železných koších zde pak hořely ohně pro opékání buřtů. Návštěvníkům dominovala rodiny s dětmi, svůj strom si do Brd ale přišla zasadit také řada známých osobností. Mimo jiné i legendární hokejový brankář Dominik Hašek, herci Lukáš Langmajer a Kryštof Hádek, nebo předseda ústavněprávního výboru poslanecké sněmovny Marek Benda.

Přijďte letos zanechat svoji stopu budoucím generacím v Brdech i vy!

Kompletní galerii z prvního ročníku si můžete prohlédnout níže.